Lipiec w Banking Review – wakacyjne kampanie…

 • Post author: autor Marcin Lubecki

🚀 Najczęściej opiniowane banki w minionym tygodniu

 • Santander Bank Polska – 2558 opinii (SI 1.9)
 • ING Bank Śląski – 2250 opinii (SI 2.0)
 • mBank – 2021 opinii (SI 0.7)

🌞 Najlepiej oceniane banki w minionym tygodniu

 • Nest Bank – SI 2.3 (70 opinii)
 • Alior Bank – SI 2.3 (627 opinii)
 • ING Bank Śląski – SI 2.0 (2250 opinii)

📣 Wydarzenia


 • W lipcu wystartował Bezpieczny Kredyt 2%, dostępny początkowo w 6 bankach: Alior Banku, Pekao S.A., BPS S.A., PKO BP, SGB-Bank S.A. oraz VeloBanku. Wnioski przyjmowano od 3 lipca.

 • Wyborcza.biz, 300gospodarka oraz Business Insider informują, że Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał postanowienie o oddaleniu zażalenia Santander Banku na postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie wskaźnika WIBOR. O kwestiach WIBOR-owych było już głośno w listopadzie 2022 roku, w związku z postanowieniem sądu w Katowicach, który „odwiborował” kredyt jednego z klientów banku. Usunięcie WIBOR-u z umowy to znaczące obniżenie oprocentowania oraz wysokości raty – bank nie zgodził się wówczas z listopadową decyzją sądu i złożył zażalenie, które zostało uwzględnione.

 • 1 lipca 2023 roku Santander Bank Polska zmienił ofertę kont osobistych dla klientów indywidualnych. Wśród nowości m.in.: Konto Santander Max oraz usługa Santander w podróży. Konto Jakie Chcę zmieniło nazwę na Konto Santander. Z konta i karty można korzystać bezpłatnie po wykonaniu płatności kartą lub BLIKIEM za minimum 300 zł miesięcznie. W przeciwnym razie miesięczna opłata za konto wyniesie 6 zł, a za kartę 9 zł (wcześniej 8 zł).

 • 14 lipca miała miejsce awaria w ING Banku Śląskim. Klienci nie otrzymywali wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym.

 • 25/15 lipca prace serwisowe prowadził mBank. Niedostępne były płatności kartą, bankomaty oraz bankowość elektroniczna i mobilna.

 • W lipcu Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął proces sprzedaży akcji VeloBanku, instytucji pomostowej, będącej wynikiem przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. 20 lipca Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku.

 • Santander Bank Polska otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie Awards for Excellence magazynu Euromoney.

💡 Nowe rozwiązania w bankowości


ING Lease w bramce płatniczej imoje

ING Bank Śląski rozszerza kanały usług płatniczych e-commerce dla sektora B2B. ING Lease oraz leasing online dostępne są w bramce płatniczej imoje.

Licznik śladu węglowego w Santander Bank Polska

Licznik śladu węglowego w pierwszym banku w Polsce. Santander Bank Polska zapowiedział jego wdrożenie już jesienią ubiegłego roku, ale pomysł ten spotkał się wówczas z wieloma negatywnymi reakcjami internautów.

Wyszukiwarka w CA24 Mobile

Crédit Agricole wprowadza wyszukiwarkę do aplikacji CA24 Mobile. Wyszukiwarka widoczna jest na ekranie głównym oraz w głównym menu na dole aplikacji.

Allegro zawiera umowę z Aion Bankiem

Allegro zawarło umowę z Aion Bankiem dotyczącą oferowania na platformie usług bankowych, zwłaszcza rachunków.

Płatności Google Pay w Banku Millennium

Bank Millennium udostępnił klientom płatności Google Pay. Z usługi mogą korzystać użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android.

Zmiany w przelewach na telefon w mBanku

mBank wprowadza zmiany w realizacji przelewów na telefon. Od 26 września będą one możliwe tylko wówczas, gdy odbiorca korzysta z przelewów na telefon BLIK.

mBank i płatności zbliżeniowe z użyciem breloka

Płatności zbliżeniowe z użyciem breloka w mBanku. Bank promuje nowe rozwiązanie hasłem „Płać zbliżeniowo… bez karty i bez telefonu!”.

👍 Banki w Social Mediach


BOŚ Bank regularnie publikuje na Facebooku posty o tematyce ekologicznej. Najczęściej są one oznaczone hasłami #ZawszeEKO, #EKOaktywni, #EKOporady. W lipcu jednym z bardziej popularnych wątków był post „Kwiaty i ich drugie życie”. Skomentowano go ok. 150 razy, odnotowano 1,7 tys. reakcji.

Santander Bank Polska pochwalił się na Facebooku nagrodą w konkursie Awards for Excellence magazynu Euromoney, zyskując bardzo liczne pozytywne komentarze internautów: LINK DO WĄTKU

Konkurs ING Banku Śląskiego na Facebooku: internauci mogą wygrać karnety na FEST Festival oraz noclegi w „nocoBanko”. Wątek spotkał się z dużym zainteresowaniem: odnotowano 1,1 tys. komentarzy oraz 3,9 tys. reakcji. LINK DO WĄTKU

mBank prowadzi w kanałach społecznościowych kampanię skierowaną do młodych: „bo mogę”.

Konkurs mBanku na Facebooku: „Doceń wakacyjne chwile”. Zadaniem uczestników było napisanie w komentarzu scenariusza na idealny wakacyjny dzień. W wątku zamieszczono ponad 230 odpowiedzi, a na posta zareagowało 1,5 tys. internautów.

Rekordowa popularność wątku opublikowanego na facebookowym profilu Santander Bank Polska 30 lipca: „Jak uczycie swoje dzieci oszczędzania?”. Pod postem opublikowano 1 tys. komentarzy, w większości były to wypowiedzi neutralne.

🎁 Wybrane promocje


 • Kredyt ekologiczny z premią BGK na częściową spłatę finansowania w Alior Banku. Propozycja skierowana do mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
 • BNP Paribas, Crédit Agricole, Santander BP uruchamiają kredyty „płynnościowe” dla rolników.
 • 7,9% na promocyjnym koncie oszczędnościowym w ING Banku Śląskim.
 • Promocja dla klientów Nest Banku i ING Banku Śląskiego korzystających z płatności Visa Mobile.
 • Rekordowe 620 zł za założenie Konta Santander + 7% na lokacie mobilnej.

💰 Kampanie, programy grantowe, współpraca


Alior Bank będzie kształcił studentów IT w Przemyślu. Bank we współpracy z Urzędem Miasta oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych od nowego roku akademickiego uruchomi kierunek studiów „Informatyka w biznesie”. Inicjatywa ma na celu wsparcie młodych mieszkańców Podkarpacia w zdobyciu atrakcyjnego wyższego wykształcenia, a następnie podjęciu zdalnej pracy w banku.

Podwójna Moc Pomagania dla dzieci w kryzysie psychicznym: ponad 700 tys. zł na wsparcie dzieci przyniosła tegoroczna zbiórka „Podwójna Moc Pomagania” organizowana przez Santander Bank Polska. W ciągu 4 lat akcja pozwoliła przekazać potrzebującym ponad 12 mln zł. Pod postem, w którym bank podsumował akcję, zamieszczono wiele pozytywnych reakcji: LINK DO WĄTKU

mBank po raz kolejny współpracuje z Festiwalem Pol’and’Rock, m.in. jako mecenas spotkań z cyklu Akademia Sztuk Przepięknych. Specjalnie na Festiwal przygotowano kolejną edycję karty płatniczej z grafiką opracowaną przez Jurka Owsiaka. Bank wspiera także obchody 600-lecia Łodzi, w tym organizowany z tej okazji plenerowy koncert, który szczególnie często opiniowano w miniony weekend. Pozostałe wakacyjne współprace: mBank został tytularnym sponsorem odbywającego się we Wrocławiu festiwalu filmowego Nowe Horyzonty – także na tę okoliczność przygotowano ofertę kart płatniczych ze specjalną grafiką. Karta z festiwalowym wzorem będzie też dostępna dla uczestników OFF Festiwalu Katowice – ofertę przygotowuje mBank we współpracy z Visą.

ING Bank Śląski partnerem FEST Festivalu, który odbędzie się w dniach 9-13 sierpnia 2023 roku. Bank prowadzi komunikację na ten temat na swoich profilach społecznościowych.

Alior Bank został głównym partnerem seansów największego kina plenerowego w Polsce, czyli Kina na Leżakach. Oprócz filmów i leżaków na odwiedzających czekają stoiska z ofertą Alior Banku.

Santander Bank Polska rozpoczął kampanię „Zielone pojęcie”, w ramach której zachęca przedsiębiorców do korzystania z tzw. zielonego finansowania. Twarzą kampanii jest nowy ambasador marki Piotr Adamczyk.

Letnia akcja Aktywni z Aliorem – bank został partnerem i fundatorem nagród w kolejnej edycji „Biegu po Plaży”. Uczestnicy rywalizowali w biegu na 15 kilometrów po plaży w Jarosławcu. W lipcu pod hasłem Aktywni z Aliorem bank zapraszał również na Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Golubskim zamku, podczas którego odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych, spektakle teatralne oraz jarmark. Wakacyjne kampanie Alior Banku to ponadto Aliorowe Letnie Pikniki, podczas których organizowane są konkursy z nagrodami, nauka tańca, łamigłówki, zajęcia sportowe i artystyczne czy porady zdrowotne.

ING Bank Śląski wyłonił zwycięzców trzeciej edycji Programu Grantowego, odbywającego się pod hasłem: „Jak możemy dbać o zasoby czystej wody?”.

Letnie konkursy z Santander Bank Polska: bank został partnerem tytularnym trasy koncertowej Letnie Brzmienia i organizuje na Facebooku konkursy, w których można wygrać karnety na koncerty. Kolejny konkurs Santandera to „Jedź na #LEC do Berlina!” – na zwycięzców czekają wyjazdy na wielki finał letniego sezonu LEC.

🔒 Bezpieczeństwo w świecie bankowości


Od kilku miesięcy internauci dyskutują na kanałach społecznościowych ING Banku Śląskiego oraz na Niebezpieczniku o wprowadzeniu zabezpieczeń U2F. W lipcu bank opublikował na ten temat post na Facebooku: „Czy można zamknąć swój internet na klucz? Można – za pomocą klucza zabezpieczeń, czyli dodatkowego uwierzytelnienia, które wprowadziliśmy, aby zwiększyć bezpieczeństwo klientów logujących się do Mojego ING”. Odnotowano 130 komentarzy i 1,3 tys. reakcji.

6 lipca na profilu CyberRescue przestrzegano przed fałszywą stroną podszywającą się pod Santander Bank Polska. Oszuści pod pretekstem wygasającej rejestracji w banku wysyłają SMS-y z linkiem przekierowującym do fałszywej strony, która wykrada dane do logowania.

mBank zaprasza na „Jazgot” – kryminalny serial audio, który obnaża metody działania oszustów. Scenariusz serii napisał Łukasz Orbitowski, a jej narratorem jest Jarosław Kuźniar. To wspólne przedsięwzięcie mBanku i Voice House.

ING Bank Śląski prowadzi kampanię na Facebooku, w której ostrzega przed oszustwami, na przykład przed fałszywymi mailami zawierającymi linki do płatności. Kampania we współpracy z ilustratorem Jankiem Kozą.

Oszuści podszywający się pod PKO BP nakłaniają klientów do aktualizacji aplikacji. Bankier.pl przestrzega przed fałszywymi SMS-ami i podawaniem danych do logowania. LINK DO WĄTKU na portalu Bankier.pl

Santander Bank Polska kontynuuje kampanię „Nie wierzcie w Bajki dla dorosłych!” – w lipcu przestrzegał przed oszustwami polegającymi na podmienianiu kodów QR oraz wysyłaniu linków do odebrania przelewu lub nadania paczki podczas zakupów na portalach aukcyjnych.

👋 Na zakończenie


To wszystko na dzisiaj. Dziękujemy za uwagę. Twój feedback pomoże nam w rozwoju Banking Review. Jeśli masz jakieś uwagi lub pomysły, napisz do nas odpowiadając na ten mail.

Do następnego wtorku!
Marcin