Trudny wrzesień: awarie, błędy, kontrowersje

 • Post author: autor Marcin Lubecki

🚀 Najczęściej opiniowane banki we wrześniu

 • Santander Bank Polska: 10 743 opinie (SI -4.74)
 • mBank: 4 235 opinii (SI -2.68)
 • ING Bank Śląski: 2 836 opinii (SI 1.53)

🌞 Najlepiej oceniane banki we wrześniu

 • BNP Paribas: SI 1.99
 • PKO BP: SI 1.93
 • Millennium: SI 1.87

📣 Wydarzenia


 • Od 4 września Santander Bank Polska udostępnia klientom nową aplikację mobilną. W internecie znajdziemy wiele negatywnych opinii na temat One App. Szczególny wzrost liczby ocen negatywnych obserwowaliśmy 11-13 września. W tych dniach komentowano przede wszystkim awarię aplikacji, a komentarze internautów skupiły się na dwóch źródłach: Facebooku, gdzie bank informował klientów o problemach, oraz Google Play.
 • W dniach 4-8 września obserwowaliśmy znaczny wzrost liczby komentarzy (w tym zwłaszcza ocen negatywnych) na temat mBanku. Problemem było błędne obciążenie konta jednego z klientów kwotą 2 mln zł i rozwiązanie sprawy dopiero po jej upublicznieniu. Internauci nawiązywali do tego zdarzenia w wielu wątkach w kanałach społecznościowych, zamieszczając negatywne wpisy wizerunkowe lub dotyczące bezpieczeństwa. Do 8 września był to największy w tym roku kryzys wizerunkowy wśród monitorowanych banków. Stopień niezadowolenia internautów przebił jednak już kilka dni później Santander Bank Polska, a przyczyną kolejnego dużego kryzysu była opisania wyżej awaria aplikacji.
 • Bezpieczny Kredyt 2% pojawia się w ofercie kolejnych banków, m.in. BOŚ Banku, mBanku.
 • W nocy z 9 na 10 września miały miejsce prace serwisowe w mBanku. Niedostępne były płatności kartą oraz bankowość elektroniczna i mobilna. Poza standardowymi w takich przypadkach komentarzami nt. braku dostępu do banku opublikowano także liczne ironiczne uwagi nt. możliwości pojawienia się po przerwie błędnych sald rachunków, z obciążeniami o wartości 2 mln zł. SZCZEGÓŁY TUTAJ
 • Trasa Santander Letnie Brzmienia dobiegła końca. Finał odbył się w Poznaniu. SZCZEGÓŁY TUTAJ

💡 Nowe rozwiązania w świecie bankowości


Nowa aplikacja Santander Bank Polska

Póki co, przeważają oceny klientów przyzwyczajonych do wcześniejszego rozwiązania. Internauci piszą o brakujących funkcjach, domagają się możliwości pozostania przy starej wersji. Kryzys związany z nową aplikacją pogłębiła awaria, w wyniku której przez trzy kolejne dni liczba ocen wynosiła blisko 2 tys.

Kalkulator śladu węglowego w ING

ING Bank Śląski mierzy ślad węglowy i spotyka się z dużym sprzeciwem klientów. To kolejny bank (obok Santander Bank Polska), który z powodu dodania kalkulatora śladu węglowego obniża swój sentyment. Internauci widzą w tym rozwiązaniu przede wszystkim narzędzie do inwigilacji, a także w dalszej perspektywie czynnik wpływu, ograniczania wolności wyborów konsumpcyjnych oraz narzucania opłat.

Karty z odzysku w PKO BP

PKO BP wprowadził na rynek karty płatnicze wykonane w 70% z Ocean Plastic®, czyli materiału wyprodukowanego z butelek PET pochodzących z recyklingu. Pierwsze tego rodzaju ekologiczne karty pojawiły się w portfelach klientów PKO BP w czerwcu, natomiast we wrześniu bank przypomina o tym na Linkedinie, dzieląc się przewidywaniem o stopniowym wycofywaniu tradycyjnych fizycznych kart na rzecz kart cyfrowych.

Mimo tych przewidywań wciąż dużą popularnością cieszą się promocyjne edycje plastikowych kart płatniczych. We wcześniejszych newsletterach pisaliśmy o okolicznościowych kartach z grafiką Pol’and’Rock Festivalu, OFF Festivalu, Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty, a także o kartach dla graczy (Alior Bank), futbolowych (Crédit Agricole) lub z wizerunkiem zwierzaka. Obecnie klienci mogą zamawiać kartę mBanku przygotowaną z okazji drugiej edycji festiwalu Great September. Wydawane co roku karty Pol’and’Rock Festivalu oraz karty z grafiką WOŚP są dobrym przykładem na kolekcjonerskie podejście do plastikowych debetówek.

Karta biometryczna w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy jest jedynym bankiem w Polsce oferującym kartę biometryczną. Produkt nie znajduje się jednak w ciągłej sprzedaży, lecz jest wypuszczany partiami. W ramach trwającej obecnie II edycji sprzedaż kart biometrycznych jest limitowana do 800 sztuk.

👍 Banki w Social Mediach


ING Bank Śląski na Facebooku: „Inwestuję, żeby obrać swój własny kurs. Dowiedz się, jak to zrobić”. Odnotowano spore zainteresowanie wpisem: ponad 4 tys. reakcji, ok. 100 komentarzy. Crédit Agricole na Facebooku: Co dobrego zrobisz dziś dla Ziemi? Kampania #mniejplastiku SZCZEGÓŁY TUTAJ Konkurs w kanałach społecznościowych mBanku dotyczący festiwalu Great September, trwający od 28 sierpnia do 7 września. Do wygrania bilety. Zagadka Alior Banku na Facebooku dotycząca początku wielkiego kryzysu z roku 1929. SZCZEGÓŁY TUTAJ ING Bank Śląski na TikToku: Wkrótce premiera dokumentu, którego bohaterami są bracia Kacperczyk. SZCZEGÓŁY TUTAJ BOŚ Bank reklamuje na Facebooku „Kredyt Czyste Powietrze” i organizuje konkurs #BOŚdlaPLANETY, zachęcając do ruchu, spacerów, segregacji śmieci itp. SZCZEGÓŁY TUTAJ

🎁 Wybrane promocje


 • 500 zł premii za założenie eKonta dla młodych + 8% na koncie oszczędnościowym „Moje Cele”.
 • 400 zł premii z kodem PROMO400 na start + do 1500 zł za aktywność w promocji dla otwierających konto firmowe w Alior Banku.
 • Obniżka na KMO w Alior Banku od 15.09.2023 roku: Konto Mega Oszczędnościowe 6,5% DLA NOWYCH ŚRODKÓW.
 • 460 zł za założenie darmowego konta osobistego od BNP Paribas.
 • Garmin Venu Sq za wyrobienie karty kredytowej Citibanku + 500 zł za konto osobiste.

💰 Kampanie, programy grantowe


Santander dołączył do akcji RakReaton i razem z pracownikami zbiera pieniądze na leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi. Akcja trwa od 1 do 30 września. Jeśli uda się wspólnie pokonać 1,2 miliona kilometrów, dzieci otrzymają aż 120 tysięcy złotych wsparcia! SZCZEGÓŁY TUTAJ

Kolejna odsłona kampanii Aktywni z Aliorem – Zamojszczyzna i Roztocze: Bieg Pokoju Dzieci Zamojszczyzny.

Bank Santander partnerem strategicznym 6. edycji programu „Jestem Liderką”, którego organizatorem jest Vital Voices Chapter Poland.

1 mln zł od ING na granty dla start-upów i młodych naukowców. SZCZEGÓŁY TUTAJ 

Santander zaprasza na VI Bieg Charytatywny Północny Pomaga 23 września o 11:00 w Gdańsku lub wirtualnie od 6:00-22:00. Celem akcji jest wsparcie budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej dla dzieci i dorosłych w trudnej sytuacji.

Z najnowszego Raportu ESG banku Santander dowiadujemy się, co bank robi dla środowiska i społeczeństwa oraz jakie są jego praktyki zarządcze. W tym roku bank po raz pierwszy poddał niezależnej weryfikacji część swojego śladu węglowego.

🔒 Bezpieczeństwo w świecie bankowości


Nie wierzcie w Bajki dla dorosłych! – tym razem Santander ostrzega przed fałszywymi konsultantami i próbami wyłudzenia danych. SZCZEGÓŁY TUTAJ
Wiele negatywnych komentarzy nt. aplikacji w wątku będącym kolejną odsłoną kampanii „Nie wierzcie w Bajki dla dorosłych”. Bank ostrzega: Ktoś oferuje Ci pomoc w zainstalowaniu nowej aplikacji? Pamiętaj, że możesz mieć do czynienia z wilkiem w owczej skórze. Jeśli nie chcesz zostać na lodzie, trzymaj się kilku zasad.

Seria filmików Alior Banku na YouTube: Jak działa oszustwo na „zdalny pulpit”? SZCZEGÓŁY TUTAJ Jak działa oszustwo na portal aukcyjny? SZCZEGÓŁY TUTAJ Uważaj na oszustów – chroń swoje pieniądze! SZCZEGÓŁY TUTAJ Jak działa oszustwo na wnuczka lub policjanta? SZCZEGÓŁY TUTAJ

Ostrzeżenie o oszustwach wymierzonych w seniorów – kampania Alior Banku na Facebooku. SZCZEGÓŁY TUTAJ

Bank Pocztowy ostrzega na YouTube przed oszustwami, publikując webinar „Problematyka oszustw – metoda na policjanta, na wnuczka, na pracownika banku, listonosza” SZCZEGÓŁY TUTAJ
Oszuści wyłudzają dane klientów ING. Bank ostrzega. SZCZEGÓŁY TUTAJ

BNP Paribas ostrzega: Zanim porozmawiasz, sprawdź, kto dzwoni. SZCZEGÓŁY TUTAJ

mBank informuje na Facebooku: Od początku września Google wprowadził ważną aktualizację w swojej przeglądarce Chrome. Korzystając z przeglądarki Google Chrome w miejscu, w którym dotychczas widniała “kłódka”, będzie widoczny nowy znak nazwany “tune”. Klikając w jego ikonę, możesz sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane. SZCZEGÓŁY TUTAJ

Crédit Agricole na Facebooku: Bankuj bezpiecznie #niedajsięzłowić Bank przestrzega przed fałszywymi postami na Facebooku firm podszywających się pod bank SZCZEGÓŁY TUTAJ

👋 Na zakończenie


To wszystko na dzisiaj. Dziękujemy za uwagę. Twój feedback pomoże nam w rozwoju Banking Review. Jeśli masz jakieś uwagi lub pomysły, napisz do nas odpowiadając na ten mail.

Do następnego wtorku!
Marcin